pierwsze odczucia…

życie wieczne, to poznanie Ojca i Syna (J 17, 3). Co to znaczy poznać? To nic innego jak głęboka, zażyła, intymna relacja z Tym, którego się poznaje. To również pozwolić przemienić się przez Niego. Życie wieczne jest więc możliwe tu i teraz – w momencie, kiedy naprawdę zacznę żyć Bogiem, kiedy zaangażuję się w relację z Nim…

…właśnie, zaangażować się. Jezus mówi, że otoczył chwałą Ojca przez to, że wypełnił dzieło, które Ojciec dał Mu do wykonania. Chwalenie Boga to nie są słowa, lecz czyny, działanie, zaangażowanie. Podobnie jak miłość to nie słowa, lecz czyny (św. Ignacy). Chwalę Boga, kiedy angażuję się całkowicie w moje życie i życie moich bliźnich. Chwalę Boga, kiedy żyję pełnią swoich możliwości, tego, co On we mnie złożył (mój charakter, siły, talenty, dobro…).

zaangażować się w życie Boga. Modlitwa to nie są tylko słowa, lecz to również jest działanie, zaangażowanie – w relację z Tym, który mnie kocha…

…kocha, bo jestem warty miłości, zasługuję na nią przez sam fakt, że istnieję. On mnie chciał, pragnął, utkał mnie w łonie mej matki (Ps 139, 13). Zasługuję na miłość – nie muszę na nią zapracowywać. Miłość można tylko przyjąć i dać ją drugiemu. Zasługując na nią przyjmuję ją i obdarzam nią innych, angażując się w życie.

3 komentarze

 1. Dorota
  7 cze, 2012

  Mogę sobie dopowiedzieć, że ” Jestem bowiem świadom, że we mnie, to jest w moim ciele, nie mieszka dobro; bo łatwo przychodzi mi chcieć tego, co dobre, ale wykonać-nie. Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę.” Rz. 7, 18-19. Te słowa, bardzo często przywołuję w różnych sytuacjach, choćby w takich, których nie potrafię zrozumieć krzywd i ran, które ludzie sobie zadają.

 2. Dorota
  7 cze, 2012

  Pierwszy komentarz mi znikł i spróbuję odtworzyć.
  Wiele czasu upłynęło zanim zrozumiała, że Bóg kocha mnie taką jaką jestem, że kocha mnie z moimi słabościami, z moim grzechem, że kocha mnie taką nieporadną, upadającą ….. Myślę, że tak kiedyś zrozumiałam w szkole lekcje religii, że Pan Jezus za dobre wynagradza a za złe karze. Dzisiaj pragnę dostrzec Pana w każdej osobie, pragnę obdarzać tą miłością Bożą innych, pragnę rozwijać i pomnażać talenty jakimi mnie obdarzył . Myślę tylko czasami – tak często Jezus cierpi w drugiej osobie (np. uzależniona, osoba która chce rozwodu) i ta osoba krzywdzi swoich bliskich, a przecież Jezus nie krzywdzi. Wiem, że po ludzku nie mogę pojąć wiele rzeczy i dlatego proszę Boga o dary Ducha św., o łaskę wiary, pokory. Pragnę służyć Panu. Panie! Cała jestem Twoja! Kocham Cię! W Tobie pokładam nadzieję i wiarę bo cóż Ci mogę dać czego nie otrzymała bym od Ciebie. Tobie zawierzam, każda sekundę mojego życia, aby wszystko co czynię, była na większą Chwałę Twoją. JEZU UFAM TOBIE!

 3. Ola
  25 maj, 2012

  …to bardzo piękna refleksja. W tym, co zostało tu napisane jest dużo racji i myślę sobie, że kwestia przeżywania prawdy, nowiny o Królestwie Dobrego Ojca, jest tak naprawdę wielowymiarowa-w sensie-w każdym sercu bije ona inaczej, bo każde serce to inna historia Relacji z Bogiem, Jego doświadczania.

  Niesamowite jest, gdy poznając Boga, odkrywamy na nowo „oczywistości”, które do tej pory na tyle były…oczywiste, że nie poruszały naszego serca, nie dotykały w nim tego, co woła w nas za Miłością, za Bogiem Żywym, który jest Nieskończenie Dobry-w każdej chwili, który nieustannie posyła Ducha Świętego, by przekonał nasze serce, o tym, jak cudownie zostaliśmy stworzeni, że posiadamy godność Dziecka Królewskiego i do życia tą Prawdą jesteśmy zapraszani. Zresztą, Jezus jasno mówi-Jeśli chcesz…daję ci wolność…

  „Życie wieczne jest więc możliwe tu i teraz – w momencie, kiedy naprawdę zacznę żyć Bogiem, kiedy zaangażuję się w relację z Nim…”…. kiedy pozwolę się kochać bez stawiania Mu warunków, bez potrzeby kontrolowania tej Relacji, za DARMO / O, wszyscy spragnieni, przyjdźcie do wody, przyjdźcie, choć nie macie pieniędzy!
  Kupujcie i spożywajcie, bez pieniędzy i bez płacenia za wino i mleko!) /Iz 55, 1/.

  Bóg ma dla nas czas i wierzę, że cierpliwie czeka na odpowiedź z naszej strony, gdy w Niego nie tylko uwierzymy (bo Demony też wierzą…i drżą!,, zob. Jk 2, 19 Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz – lecz także i złe duchy wierzą i drżą. ), ale Mu uwierzymy!

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *